PROGRAMLAR

Eastbourne

Eastbourne, İngiltere’nin güney sahilinde Brighton ve Hastings arasında yer alan, Doğu Sussex bölgesindeki bir şehirdir. Yaklaşık 90 bin kişilik nüfusuyla Eastbourne ‘da başarılı, refah bir iş dünyası, mükemmel alışveriş merkezleri ve sokaklar vardır. Eastbourne ülke geneline göre güneşli ve kuru olan iklimi, doğal güzellikleri, kültürel yapısı ve temizliği ödüllü 5 millik mavi bayraklı kumsalı muhteşem doğal güzellikleriyle öğrenciler için ideal bir şehirdir. Eastbourne şehri başkent Londra’ya karayolu ile yaklaşık 86 dakikalık mesafededir.

Hem canlı ve hareketli, hemde küçük ve güvenli olan bu şehir son yıllara kadar emeklilerin inzivaya çekildiği gözde bir tatil beldesiyken, şimdilerde yabancı ve yerli öğrencilerin favori mekanlarından biri haline geldi.

Eastbourne hareketli gece hayatının, şık restoranların, renkli cafe ve barların yanı sıra doğal güzellikler, muhteşem bitki örtüsü, adrenalin dolu doğa sporları, roller blade festivali, hava gösterileri, hayvanat bahçesi, parkları, tiyatro, opera, sanat müzeleri, kukla gösterileri gibi birçok eğlenceli alternatifin bulunduğu deniz kenarında, huzur dolu ve güvenli bir şehirdir.

Bir doğa harikası olan Beachy Head, sahildeki yunuslar, tarihsel dokularıyla eski İngiliz kaleleri, doğa harikası kayalıklar, limanına hatta binalarına evlerine kadar beyaza bürünmüş eski taş evler, üzüm bağları, hayvanat bahçeleri, sanat müzeleri ve Sussex'nin egzotik bahçeleri gezilerek, 5 farklı tiyatro, modern ve klasik sanat müzeleri, kukla müzeleri ve tarih müzeleriyle kültür ve sanatla iç içe olarak, farklı kültürlere tanık olunabilir. Eastbourne ayrıca, başkent Londra ve Hastings, Brighton gibi çevredeki tatil beldelerine ulaşım çabuk ve zahmetsiz olduğu için günübirlik gezilerden hoşlananlar içinde iyi bir merkezdir.

Gezilecek Yerler;

Eastbourne Pier

Eastbourne Pier İngiltere'nin en popüler iskelelerinden birisidir. Tüm farklı yaş gruplarına hitap etmektedir.

Seven Sisters Country Park

Yaklaşık 700 dönümlük bir araziden oluşur. Yer ismini ünlü tebeşir kayalıklarından almıştır.

Gardens & Grounds of Herstmonceux Castle

Herstmonceux, güzel bir park içine inşa edilmiş tarihi dokusu, görkemli kalesi ve harika Elizabethan bahçeleri ile ünlüdür.

Hampden Park: Büyük bir göl, gölgeli çimler ve yarı ormanlık bir alan bulmanın mümkün olduğu bu parkta spor tesisleri ve oyun alanları da mevcuttur.

Redoupt Fortress & Military Museum: Gezilmesi gereken askeri müzelerden bir tanesidir.

Fort Fun: Açık ve kapalı eğlence alanlarını bulabileceğiniz eğlence merkezidir.

Ulaşım

Eastbourne şehrinde ulaşım en çok otomobiller ile yapılmaktadır. Otomobile sahip olmayanlar için ise toplu taşıma araçları mevcuttur. Şehirde toplu taşıma aracı olarak yaygın olarak otobüs kullanılmaktadır. Ücretli olup, otobüsle gidilecek yere göre ücret alınmaktadır. Yanınızda otobüs için bozuk para bulundurmanızda fayda vardır. Şehir içi otobüsler sık sık kullanıldığı takdirde, otobüs paso kartları çıkartmakta fayda vardır. Bu kartlar ekonomik olup süresi 2 - 12 hafta arasında değişmektedir. Bunun için bir vesikalık resim ve alacağınız süreye göre kart ücreti yeterlidir.

İklim

Eastbourne’de yağış ülkenin diğer yerlerine göre biraz daha azdır. Eastbourne İngiltere’de bir ay içinde en çok güneş alan şehir rekorunu elinde tutar. Şehirde ortalama sıcaklık kış aylarında 7.8 °C iken az aylarındaki ortalama sıcaklık 18 °C civarındadır.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ