PROGRAMLAR

Cambridge

İngiltere’nin dünyanın dört bir yanından öğrenci kabul eden bir eğitim ülkesi olduğu düşünüldüğünde, bu olguya en büyük katkı yapan kentlerin başında, Cambridge gelmektedir. Londra’nın 80 km. kadar kuzeyinde konumlanan bu şirin şehri ilk gördüğünüzde vereceğiniz tepki yüzünüzdeki hayranlık ve şaşkınlık ifadesi olacaktır. Her ne kadar bir Anadolu kenti kadar küçük bir şehir olsa da; Cambridge’te hemen hergün onlarca sanatsal, sportif, akademik ve diğer birçok sosyal etkinlik gerçekleştirilmektedir. Böylece nelerden hoşlandığınıza ve kendinizi ne yönde geliştirmek istediğinize bağlı olarak, zaman geçirebileceğiniz birçok faaliyeti bu şehirde bulabilmektesiniz.Cambridge şehri denildiğinde akla ilk olarak birçok kurumun sıralamalarına göre dünyanın bir numaralı üniversitesi olan ve mezunları şimdiye kadar 65 Nobel Ödülü kazanmış University of Cambridge gelmektedir. Şehrin dört bir yanında üniversitenin toplam 31 Koleji bulunmaktadır.Bu kolejler yüzlerce yıllık bir eğitim ve geleneğin devamı ve yansıması olarak öğrencilerine eğitim vermeye devam etmektedir. Hem kolejlerin, hem de diğer akademik birimlerin bünyesinde toplam 100'ün üzerinde kütüphane mevcuttur.Cambridge yalnızca bir üniversite şehri değil ayrıca bozulmamış geniş ve kırsal bir alandır. Bu alanda insanı derinden etkileyen görkemli bir manzara vardır. Şüphesiz ki Cambridge'de yaşamak, çalışmak ve eğitim almak için çok uygun bir yerdir. Büyük şehir havasında küçük bir yer olan Cambridge, yabancı öğrenciler için pek yadırganacak bir özellik taşımaz. Nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır ve her yıl üç buçuk milyondan fazla ziyaretçi, genellikle İngilizce eğitim almak için, Cambridge'i ziyaret etmektedir. Şehir; tiyatrolar, modern restoranlar, sinemalar, modern alış veriş merkezleri ve her türden müzikli eğlenceler gibi tüm sosyal ve kültürel olanakları sunmaktadır. Cambridge, Londra merkezinden 60 dakika Stansted Havaalanı'ndan 30 dakika, Heathrow Havaalanı'ndan 90 dakika ve Gatwick Havaalanı'ndan da 120 dakika uzaklıktadır.

İklim

Cambridge iklimi tipik İngiltere iklimine ve genelde güvenilmez bir havaya sahiptir. Ne zaman yağmur yağacağı ve ne zaman güneş açacağı belli olmaz. Genel olarak senenin uzun bir dönemi hava ılıman geçer. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül'de Cambridge'de günler güneşli ve sıcak geçer. Fakat yine de Cambridge'in havası çok değişkendir ve hava koşullarına göre sıcaklık derecelerinde inişler ve çıkışlar yaz aylarında da olabilir.

Ulaşım

Cambridge şehri yürüyerek rahatlıkla dolaşılabilecek yapıda bir şehirdir. Fakat birçok ulaşım yöntemi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Cambridge Trenleri: Bu tren istasyonu Cambridge şehir merkezinin biraz dışında kalmaktadır ve Station Road üzerindedir. Fakat tren istasyonuna otobüs ile ulaşım çok rahat ve kolaydır. 50 dakikalık bir zaman içinde Londraya ulaşabilirsiniz. Cambridge'in tren istasyonu West Anglia Great Northern Train Services tarafından yönetilmektedir.

Cambridge Otobüs Servisleri: Otobüslerin ana durağı Drummer Street'te ve şehri merkezindedir. Şehir içinde ve etrafında geniş çapta seferler düzenlenmektedir. Londra'nın Midland ve East Anglia bölgelerine seferleri bulunur. Cambridge’de otobüs ile seyahat hem rahat hem de ucuzdur.

Cambridge’te Gezilecek Yerler;

Müzeler;

Cromwell Müzesi

Cambridge Museum of TechnologyFitzwilliam Museum and Art Gallery

Ülke için önemli olan eserler ve bu eserlerin yanı sıra müzede birçok tablo, antika eşya, cam eserler ve birkaç Japon baskı sanatı bulabilirsiniz. Müzede rehberli turlar ve müzenin içinde bir kafe mevcuttur. Dünyaca ünlü Leonardo da Vinci, Rembrant ve Titian gibi sanatçıların sanat eserlerini bu müzede bulabilirsiniz.


Imperial War Museum

Cambridge Kraliyet Savaşları Müzesi, İngiltere'de bulunan en kapsamlı ve etkili müzelerden biridir. Müzede çok sayıda tarihi uçaklar, modern jet savaş uçakları ve concorde bulunmaktadır.Cambridge Botanik Gardens: Cambridge Botanik Bahçeleri 16 hektar üzerine kuruludur. Cambridge şehri merkezindedir ve botanik bahçesinin içerisinde büyük bir göl vardır.

Wandlebury Country Park: Bu parkın yüz ölçümü 40 hektardan fazladır. Tarihsel bir bahçedir ve patika yolları, yaban çiçekleri, büyük ağaçlar ve oturma alanları ile görülmeye değer yerlerdendir.

Milton Country Park: Bu parka giriş haftanın yedi günü ücretsiz olarak sağlanabilmektedir. Park Cambridge'in biraz dışında kalmaktadır ve ormanlık bir alana sahiptir. Bu parkın içinde balık tutabilir, patika yollarda yürüyüş yapabilir ya da piknik bölgesinde piknik yapabilirsiniz. Ayrıca parkın içinde birçok hayvan vardır.


Cambridge Punting

Punting, altı düz olan kayığı, uzun sopalarla tabandan iterek suda ilerletmek suretiyle yapılan bir aktivitedir . Cam Nehri ile Ganta Nehrinde bu kayıklarla geziler düzenlenir. Cambridge'in bazı tarihi binalarını görmenin ve Cambridge'in nehir kıyılarını gezmenin en güzel yollarından birisidir.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ