PROGRAMLAR

BristolBristol şehri Avon Nehri kenarında kurulan ve Atlantik Okyanus'una Bristol Körfezinde katılan Severn Nehri Halici kenarlarında da bulunmaktadır. Bu nedenle İngiltere’nin en büyük limalarından biridir. 2009 nüfus sayımına göre tahmini tüm yörelerin dahil olması ile nüfusu 1.006.600’dir. Bristol, birçok eğlence, spor ve alışveriş aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz bir yer olduğu gibi aynı zamanda büyük şehirlerde olmayan topluluk hissini de vermektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, arları, müzeleri, sanatçıları ile hem hareketli bir şehirdir hem de dinlenmek isteyenler için birçok olanak sunar. Şehir 1000 yıllık bir limana sahiptir ama bu tarihi limanlar kapanmış ve eğlence ve sanat aktiviteleri için tekrar düzenlenmiştir. Şehir nüfusuna göre yaşayan insanlar için çok fazla açık alana sahiptir.

Bristol prestijli üniversiteleri ve teknoloji endüstrilerinin gelişmiş olmasından dolayı bilim şehri olarak anılmaktadır. Bunun yanında Bristol karnavalları, konser ve festivalleri ile de ünlüdür.

İngiltere coğrafi konumundan dolayı genelde her daim yağış almaktadır. Ancak Bristol İngiltere’nin en çok güneş alan şehirlerindendir. Kasım ve Nisan ayları arasında aralıklarlada olsa kar yağışı görülmektedir. Yaz ayları ise yağış almasına rağmen kurak ve sıcak geçer.

Görülecek Yerler

Bristol Katedrali

1140 yılında kurulmuş olan tarihi bir katedraldir ve College Green’de yer alır. Eşsiz mimarisi görülmeye değerdir.
Bristol Old Vic

1760larda inşa edilmiş olan Bristol Ol Vic, King Street’te yer alır ve Bristol’ın en büyük tiyatrosudur.


Brunel's ss Great Britain

Transatlantik olarak kabul edilen ilk yolcu gemisi olan Brunel’s ss Great Britain, İngiliz inşaatçı Isambard Kingdom Brunel tarafından tasarlanmıştır. 1960’lı yılların sonlarına doğru Bristol Limanı’nda aslına uygun bir şekilde restore edilmiş haliyle yerini almıştır.


Bristol Zoo Gardens

Bristol’a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Bristol Zoo Gardens’tır. 400’den fazla egzotik, nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlara ev sahipliği yapar. Hayvanat bahçesi içerisinde yer alan ve 3 ilginç bölümden oluşan “Explorers’ Creek” de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. İlk bölüm “Splash” adı verilen su oyun alanından oluşur. İkinci bölümün adı “Forest of Birds”dür ve adından da anlaşıldığı gibi sayısız kuş türünü barındırmaktadır. Üçüncü ve son bölüm ise rengârenk, harika papağanları yiyeceklerle besleyebileceğiniz “Feed the Lorikeets” adını taşır.


Bristol Museum & Art Gallery

Clifton’da yer alan Bristol Museum & Art Museum’a giriş ücretsizdir. Her çağa ait, uluslar arası ressamların tablolarının görülebileceği müzede içi doldurulmuş hayvanlar, rölyefler, Eski Mısır’a ait eşsiz koleksiyonlar ve daha pek çok şey görülebilir.


Clifton Suspension Bridge

Mimarlar Isambard Kingdom Brunel, John Hawkshaw ve William Henry Barlow tarafindan 1829 tarihinde yapımına başlanan köprü 8 Aralık 1864 tarihinde hizmete açılmıştır.


Ulaşım

Bristol, İngiltere’nin bisiklet merkezidir olduğu söylenebilir. Hemen hemen bütün yollarda özel bisiklet sürme yolları ve bisikletinizi park edip kilitleyebileceğiniz yeterli sayıda alan vardır. Bristol’da şehrin her ana noktasından kalkan otobüslerle her yere ulaşmak oldukça kolaydır. Bristol Otobüs Terminali, Broadmade alışveriş merkezinin yakınlarındaki Marlborough Street’te bulunmaktadır. Tourist Information Centre, Watershed Media Centre’ın yanındaki E-Shed binasında yer almaktadır. Buradan günlük, sezonluk ya da çoklu seyahat biletlerinizi temin edebilrsiniz.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ