PROGRAMLAR

Birmingham

Birmingham Orta Çağlarda orta büyüklükte olan bir pazar kurulan şehirlerden biri idi. Birmingham İngiltere ülkesinin "Orta İç Bölgesi"'nin tam merkezi olması dolayısıyla, bu bölgenin önce iktisaden birden parlaması ve bundan sonra Sanayi Devrimi ortaya çıkması dolayısiyla uluslararası önem kazandı. Birmingham modern sanayi cemiyeti oluşmasinda öncülük etti. Şehirde bir seri yenilikler getirilmesi ile birlikte; bilim, teknolojik ilerleme ve ekonomik gelişme alanlarında uluslararası alanda hissedilir hızla değişmesi suretiyle Birmingham'da modern sanayi cemiyeti oluşmasının temelleri kuruldu. 1791 yılına erişildiği zaman şehir "dünyada birinci olarak ortaya çıkan imalat sanayi şehri" olarak anılmakta idi. Birmingham çokiyi seçilebilir şekilde yeni bir ekonomik profil göstermekte idi. Şehirde binlerce küçük imalat atelyesi bulunmakta idi; bunlar çok geniş alanlarda çok spesialize olmuşlardı ve çok beceri ve ustalık gerektiren sanayi üretimi yapmakta idiler. Bu gelişme çok istisnai yaratıcılık ve yenilik getiricilik yeteneklerine dayanmakta idi. Şehrin sanayi alanında zenginliği ve bunun getirdiği refahlık bu iktisadi bünyenin çok geniş alanlara yayılmasına yol açıp; şehre iktisadi darbelere karşı dayanıklı olan bir ekonomik temel sağlamakta idi. Bu özel üstün ekonomik nitelik 20. yüzyılın son çeyreğine kadar Birmingham şehrinin refahına büyük etkisi oldu.

Birmingham'ın bu devam eden refahlı gelişmesi şehirde geniş kapsamlı bir radikal politika kültürünün gelişmsine de neden oldu. Thomas Attwood, Joseph Chamberlain ve benzer radikal düşünceli Birmingham yörel ve yerel politikacılar Birleşik Krallık iktisadi, sosyal ve politik yapısına, Londra dışında, Britanya'de paraleli ve misli görülmemiş radikal kökene bağlı politik etkiler yapabildiler. O zamandan günümüze kadar, modern Britanya tarihinde hiçbir taşra bölge ve şehirinin Britanya demokrasisine ve Britanya ülkesinin merkezi devlet idaresine Birmingham şehri kadar tesir yaptığı görülmemiştir.

Birmingham şehrininde bulunan birçok önemli kültürel kurum uluslararası ünle tanınmaktadırler. Bunların başında City of Birmingham Senfoni Orkestrası, Birmingam Kraliyet Balesi, Birmingham Repretuvar Tiyatrosu, Birmingham Kütüphanesi ve Barner Güzel Sanatlar Enstitüsü gelmektedir. Şehirde kökleri yerel ve yörel halka inmiş, ama ulusal etkileri olan güzel sanatlar, popüler müzik, edebiyat eserleri üretenler ve onlarla gayet yakından ilgilenen ve onları destekleyen bir sanatsever kitlesi bulunmaktadır.

İçinde yerleşik bulunan 6 üniversite ile Birmingham Birleşik Krallık'ta (Londra dışında) en büyük yüksek eğitim merkezi olmaktadır.

İklim

Birmingham'da, Britanya adasının çoğunluğunda olduğu gibi ılıman okyanusal iklim bulunmaktadır. Ortalama maksimum isi yaz için Temmuz'da yaklaşık 21.3 °C ve kış için Ocak'da yaklaşık 6.7 °C. olmaktadır. Diğer büyük metropoliten şehirler gibi Birmingham kenti de yerel iklime kentsel ısı adası etkisi yapmaktadır. Birmingham Birleşik Krallık'te bulunan diğer büyük şehirsel bölgelere kıyasla, konum mevkinin nisbeten denizden daha uzak kara içinde bulunduğu ve nisbeten yüksekçe rakımlı olduğu için, daha fazla kar yağışı almaktadır.

Ulaşım

Birmingham içerisinde çoğu yere otobüslerle ulaşmak mümkündür. Otobüslerin kalktığı merkezi bir yer yoktur. Bunun yerine şehir merkezindeki çeşitli bölgelerden (Bull Street, Colmore, Row, Corporation Street ve Navigation Street) otobüsleri kullanmak mümkündür. Otobüs duraklarını gösteren haritalara kütüphanelerden, turist bilgi merkezlerinden ve New Street Station’da bulunan Network West Midlands’ten edinmek mümkündür. Otobüs servisleri National Express West Midlands tarafından yürütülmektedir. Tek gidiş ücreti 1.80 GBP’dir ve aktarma yapma seçeneği yoktur. Gidiş-dönüş bileti yoktur ama bütün gün boyunca sadece 3.60 GBP vererek kullanabileceğiniz “Daysaver” adı verilen biletten satın alabilirsiniz. National Express West Midlands şirketi, politika gereği müşterilerine para üstü vermediği için otobüs ücretini tam olarak hazırlayıp sürücüye teslim ettiğinizden emin olunuz. Birmingham’ın gece otobüs servisini kaldırdığını hatırlatmakta da fayda var. Şehir içi otobüs servisi sabah 5.00’da başlayıp, gece yarısı sona ermektedir. Şehir merkezindeki duraklardan kalkan güzergaha ek olarak iki kullanışlı güzergah daha vardır: Inner Circle 8 ve Inner Circle 11. Inner Circle 11 ile şehir merkezine uğramadan farklı bölgelere ulaşabilirsiniz. Birmingham’da Londra’ya nazaran çok daha az otobüs servisi ve güzergahı mevcut olduğundan ulaşımın çok da kolay olduğu söylenemez.

Gezilecek Yerler

Aston Hall

Trinity Road’da yer alan Aston Hall 1618 – 1635 yılları arasında inşa edilmesine rağmen günümüzde halen müze tarihi dönemi temalı odalarıyla ve sanat eserleriyle dikkat çekmektedir. İngiliz İç Savaşı sırasında aldığı gülle darbesinin izi günümüzde de görülebilmektedir.
Birmingham Museum & Art Gallery

Viktorya dönemine ait muazzam bir binada bulunan Birmingham Museum & Art Gallery, yerel tarihe ait eserlere, sergilere, Refael dönemi öncesine ait en büyük yağlı boya resim koleksiyonuna ve heykellere ev sahipliği yapan aynı zamanda girişi de ücretsiz olan Birmingham’ın önemli müzelerinden biridir.
Ikon

Avrupa’nın önde gelen çağdaş sanat galerilerinden biri olan Ikon, sürekli değişen etkinlik ve sergi programlarıyla oldukça yenilikçi bir felsefe benimsemiş olan bir müzedir. Girişler ücretsizdir.

 Barber Institute of Fine Arts

Pek çok resim üstatlarının eserlerini ve modern klasikleri koleksiyonunda bulunduran Barber Institute of Fine Arts’ta Bellini, Poussin, Rubens, Gainsborough, Rosetti, Monet, Degas ve Magritte gibi çok önemli ressamların eserlerini görmek mümkündür. Düzenli olarak sergiler, konserler, etkinlikler ve dersler gerçekleştirilir ve herkese açıktır. The Good Britain Guide 2004 tarafından Yılın Galeri’si seçilmiştir.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ