PROGRAMLAR

Bath

Bath Birleşik Krallığ'ın İngiltere ülkesinin Güney Batı bolgesinde bulunan bir kentsel yerleşimdir. Somerset kontluğunda bulunur. Yerel idare olarak 1996'dan beridir "Bath ve North East Somerset Tek Seviyeli Yerel İdare" merkezidir. Şehir statüsü Kraliçe I. Elizabeth tarafından 1590 yılında verilmiştir. Şehir ilk olarak Romalılar tarafından Aquae Sulis adında bir kaplıca olarak kurulmuştur. Daha sonra halk arasında İngilizce'de banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğününün şehrin adı olarak kullanılması yaygınlaşmıştır. Şehirde bulunan önemli mimari özellikler taşıyan yapılar arasında Bath Kraliyet Tiyatrosu, Lansdown Crescent, Royal Crescent, The Circus ve Pulteney Köprüsü vardır. Bath Şehri 1987'den beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Bath Şehrinde iki adet üniversite bulunmaktadır:

Bath Üniversitesi 1966'da kurulmuştur. Son istatistiklere göre 3.756'si diploma-üstü çalışma yapan 13.216 öğrencisi bulunmaktadır. "Sunday Times" gazetesi için hazırlanan araştırmalara göre Bath Universitesi 2011 yili icin Ingiltere’de "Yılın Universitesi" olarak ilan edilmiştir.

Bath Spa Üniversitesi ise Üniversite statüsünü Ağustos 2005de almıştır. Daha önce 1898 "Bath Güzel Sanatlar Akademisi" ve 1947'den itibaren "Bath Yüksek Öğretmen Okulu" olarak eğitim sağlamış; 1992den itibaren yüksek eğitim diplomaları için ders veren ama diplomayı başka üniversite adına veren bir "Bath Yüksek Eğitim Koleji kurumu haline geçmiştir. Son istatistiklere göre 2,605’i diploma-üstü çalışma yapan 4,505 öğrencisi bulunmaktadır.

Şehirde üniversite alt diplomasi, okul sonrası ve meslek eğitimi sağlayan yani "ileri eğitim" veren "City of Bath College" adlı bir eğitim kurumu bulunur.

Şehirde mürebiyyelik ve çocuk bakıcılık öğrenimi için çocuk bakımı eğitimi veren "Norland College" adlı bir eğitim kurumu vardır.

Bath şehrinde 7 tane devlet ikincil eğitimin son sınıfında A-level imtihanlarına ve böylece üniversitelere giriş sağlayan "6. Sınıf Koleji" ismi verilen kurum bulunmaktadır. Ayrıca seçimle öğrenci alan ve paralı özel eğitim veren ve içinlerinde son sınıfda A-level imtihanlarına hazırlayarak eğitim veren paralı özel okul mevcuttur.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Bath Bath ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. 16.5 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 3.8 olup yılın en düşük ortalamasıdır. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Cfb olarak adlandırılabilir. Bath ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 9.7'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 761 mm’dir.

Ulaşım

Bath şehir merkezi genel anlamda oldukça sıkı yapılanmıştır dolayısıyla çoğu turistik yeri yürüyerek görebilmeniz mümkün. Fakat yürümek bana göre değil derseniz City Sightseeing otobüs turları size sık sık in/bin yapma fırsatı sunmaktadır.

Görülecek Yerler;

Roman Bath

Roma hamamı , Roma İmparatorluğu'ndaki halk hamamıdır. Romalılar yıkanmak istediklerine bu hamamlara gider ve temizlenirlerdi. Çoğu Roma kentinde bulunur, ve kamuya açık yıkanma ve sosyalleşme merkezi olarak işlev görürdü. Roma hamamlarında kullanılan su genellikle su kemerleri yardımıyla su kaynağından hamama taşınmıştır. Romalılar için bu hamamlar günlük yaşamın önemli bir parçasıydı. Her gün gidilir, birkaç saat kalınırdı. Varsıl Romalılar yanlarında kendilerine hizmet etmeleri için kölelerle gelirlerdi. Getirilen köleler genellikle havlu ve içecek taşıma görevlerini üstlenirlerdi. Roma hamamlarında yıkanılmadan önce spor çalışması yapılırdı. Koşma, ağırlık kaldırma ve güreş bunlara örnek olarak verilebilir. Çalışmalardan sonra hizmetliler efendilerini yağa bularla ve daha sonra yağı bir tahta ya da kemik yardımıyla sıyırırlardı. Bu şekilde büyük kirden arınılırdı.
Royal Crescent

30 adet binanın yan yana yarım daire şeklinde inşa edilmesi ile oluşmuş bir yapıdır. Mimar John Wood the Younger tarafından 1767 - 1774 yılları arasında dizayn ve inşa edilmiştir. Birleşik Krallık’ta bulunan Gürcü Mimarilerinin en iyi örneğidir.
Pulteney Bridge

Pulteney Köprüsü, Bath şehrinde bulunan Avon Nehri'nin üzerine kurulan bir köprüdür. 1774'te tamamlanan bu köprü, şehri Bathwick kasabasına bağlamıştır. Robert Adam tarafından Palladyan tarzda tasarlanan köprünün başından sonuna karşılıklı dükkânlar bulunmaktadır.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ