PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Sidney

Sidney, Avustralya'daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dâhil her açıdan merkezi olmasına rağmen başkenti değildir. Jackson Limanı'nın kıyılarında kurulmuştur. Sidney Botany Körfezi ile Pittwater arasında yaşayan Darut kabilesinin anayurdu olarak bilinmektedir. Bu sebeple burada tarih öncesinden kalma çok sayıda yerleşmeler bulunmakta; yer isimlerinin de çoğu bu eski yerleşmelerden gelmektedir. Sidney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştır. Bu kötü başlangıca rağmen Sidney şu anda dünyaca ünlü bir kültür ve sanat merkezi hâline gelmeyi başarmıştır.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Sydney ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Sydney ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.6'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1309 mm’dir. Şubat ayı 22.3 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 12.0 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Sydney'de tren ağı gelişmiştir. Şehirde ayrıca metro sistemi de vardır. Şehirdeki en hızlı ulaşım trenle (city rail) sağlanır. Ancak trenle Sydney'in güney kıyılarına ve Harbour Köprüsü'nün kuzey tarafına ulaşım zordur. Şehirde otobüs ağı daha çok gelişmiştir ancak trene göre daha yavaştır. Şehirde kaybolmaktan korkan insanlar için özel otobüs turları vardır. Limanı gezmenin en iyi yolu ise feribotlardır. 2000 yılından bu yana Sydney'de havaalanı (hem iç hem de dış hatlar)-şehir merkezi ve semtler arasında tren ile ulaşım sağlanmakta. Yalnız ücreti biraz daha fazla. Sydney ve civarina seyahat etmeyi düşünen kişiler için www.131500.com.au internet adresi yararlı bir kaynak olacaktır.Bu sitede tüm tren, otobüs ve feribot hatlarının tarife ve bilgisini bulmak mümkün.

Görülecek Yerler;

Sidney Opera Binası

Yelken şeklindeki karakteristik yapısıyla Sidney Opera Binası sadece şehre değil ülkeye özgü bilinen en ikonik yapı. Dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçiyi çeken bu ilginç yapının belki de en çok ilgi çeken özelliği körfezin neredeyse her yerinden görülebilen devasa büyüklüğü.

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Sidney'in belki de en sakin yeri olan bu bahçeler onlarca farklı bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Manly Beach

Şehrin en temiz ve güzel plajlarından biri. Hafta sonu biraz kalabalık olabilir ancak yine de şehirden uzaklaşmadan serin sularda yüzmek için harika bir seçenek.

Sidney Limanı

Dünyanın en büyük ve en ünlü limanlarından biri. Muhteşem manzaraya karşı yemeğinizi yiyebileceğiniz çok sayıda kafe ve restoranda yine burada sizi bekliyor.

Liman Köprüsü

Sidney'in simgelerinden olan bu devasa yapı özellikle gece aydınlatmasıyla baş döndürücü bir güzelliğe kavuşuyor. Üzerinde yürüyüp liman manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Shelly Beach

Manly Beach'den daha az kalabalık olan bu plan en az onun kadar güzel. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve yüzmenin yanında yürüyüş için de ideal.

Kraliçe Victoria Binası

Şehir merkezindeki bu tarihi binayı hem alışveriş yapmak hem de Avustralya'nın tarihsel yüzünü görmek için tercih edebilirsiniz.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ