PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Perth

Batı Avustralya içinde farklılıklar barındıran büyük ve derin bir eyalettir. Temiz ve kozmopolit Perth ile onun şirin limanı Fermantle, kuzeydeki ıssız bölgelerde bulunan dağlar ve çöller arasında yer alır. Batı Avustralya, Avustralya'nın büyük topraklarının büyük bir bölümünü oluşturur. Türkiye'nin neredeyse 20 katı kadar büyüktür. Batı Avustralya inkar edilemez bir şekilde izoledir. Perth diğer eyalet başkentlerinden 2,000km ve bir ya da iki zaman dilimi uzaklıktadır.

İklim

Yaz ziyaretçileri için güneş garantidir hatta kışın bile hava hoş bir şekilde ılıktır. Perth'in iklimi "bir yılda iki çilek hasadı" iklimidir. Tüm yıl boyunca güneş 7 ya da 8 saat kendini gösterir. Aralık-Şubat arası yaz açık hava ve ortalama 30 derece sıcaklıkla kendini gösterir. Sıcak hava dalgaları sıcaklığı 40 Derecelere kadar taşıyabilir. Birçok yaz günü akşamüstüne doğru serin meltemlerle nefes alır. Mart ve Kasım ziyaret için en güzel iki aydır. Özellikle Kasım'da çiçekler açarken ortalık harikadır.

Ulaşım

Perth'te ulaşım sistemi “Transperth” olarak adlandırılmaktadır ve otobüsler, trenler, feribotlar bu sistem içindedir. Şehir içinde ulaşım rahat ve sorunsuzdur. Transperth'in şehir merkezindeki ulaşım sistemi ücretsizdir ve ulaşım için genelde otobüs ve tren kullanılır. Şehrin diğer kesimlerinde ulaşım ücretlidir. Perth'te taksi ile ulaşımda oldukça kolaydır; sokakta çağırabilir, taksi duraklarına gidebilir yada telefonla çağırabilirsiniz. Bisikletle Perth'i gezmek, gezilecek pekçok yeri görmek açısından ve şehir merkezini tanımak açısından avantajlıdır. Ayrıca bisiklet ile gezebilmek için Perth şehir merkezinde ve etrafında bisiklet yolları mevcuttur. Feribotlar her yarım saatte bir kalkar. Fakat günün yoğun saatlerinde feribotlar daha sık zamanlarda ulaşım sağlamaktadır. Perth Havaalanı şehir merkezine 8 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler;

Art Gallery of Western Australia

Avustralya'da aborijin sanat eserlerinin bulunabileceği en ideal yerdir. Ayrıca bu müze tarihi önem taşıyan eserlere de ev sahipligi yapmaktadır. Perth Cultural Centre'da bulunmakta ve Hyatt Regency Perh otelinden araba ile yaklaşık üç dakika uzaklıktadır.

Perth Cultural Centre

Perth Kültür Merkezi, State Library (Eyalet Kütüphanesi) ve Perth Institute of Contemporary Arts'a (Perth Çağdaş Sanatlar Enstitüsü) ev sahipliği yapmaktadır. Perth'in Northbridge bölgesinde bulunmaktadır.

Kings Park Botanical Garden

Mount Eliza'da bulunan bu park Perth’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Botanik bahçelerin bulunduğu bölgeden Swan River'ı kuş bakışı görebilirsiniz. Bu park ve botanik bahçeler Perth’in en popüler yerlerinden biridir ve yıl boyunca rehberler eşliğinde parkta yürüyüş yapabilir, birçok botanik bitkiyi görebilirsiniz.

Western Australian Cricket Ground

Perth'in en ünlü kriket sahalarından birisidir ve Retravision Warriors'a ev sahipliği yapmaktadır. Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde lig maçları düzenlenmektedir. Avustralya'nın en çok sevilen sporlarından birini izlemek için ideal bir yerdir.

South Perth Zoological Gardens

Genellikle ailelerin tercih ettiği bir yerdir. Avustralya'ya özel kangru, koala gibi pekçok hayvanı; bunların yanı sıra çok çeşitli hayvan türlerini burada görebilirsiniz. Doğal güzellikleriyle dikkat çeker.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ