PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Melbourne

Melbourne, Avustralya'nın Victoria eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehridir. Melbourne bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır. 2011 yılında The Economist dergisi tarafından yayınlanan Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listesinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birinci seçilmiştir. Avustralya'nın spor kenti olarak adlandırılan Melbourne, ülkenin büyük spor musabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Melbourne Bahar At Yarışları Festivali (Melbourne Kupası buna dahildir), Avustralyan Formula Bir Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve AFL Büyük Finali. Melbourne güney yarımkürenin ilk Olimpiyatlar'ına 1956 yılında ev sahipliği yaptı. 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları da Melbourne'da düzenlendi.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Melbourne Melbourne ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Cfb olarak adlandırılabilir. Melbourne ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 14.8'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı 666 mm’dir. Şubat ayı 20.3 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 9.4 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Birçok refah seviyesi yüksek şehirde olduğu gibi Melbourne içerisinde de ulaşım oldukça kolaydır. Dünyadaki en iyi tramvay hattı sistemi Melbourne’de bulunur. Şehrin her ucuna tramvay hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Melbourne’de toplu taşıma araçlarının ücret tarifeleri oldukça karmaşıktır. Eğer tüm gün boyunca her yere tramvayla ulaşmak istiyorsanız günlük bilet alarak gün boyu rahatlıkla seyahat edebilirsiniz

Günlük seçeneğinin yanında iki saatlik biletler de alabilirsiniz. Ücretler bu durumda hafta içi ve hafta sonu aynı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ücretlendirmeler tramvaylarda ve diğer tüm toplu taşımada olduğu gibidir. Tek bir bilet sistemleri bulunmaktadır. Bilet sistemlerin ismi ise “myki” dir. Myki kartlarına birçok büfeden, metro girişlerindeki görevlilerden ya da myki makinelerinden ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş raylı ulaşım sistemleri sayesinde otobüslere genelde ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat yine otobüs tarifeleri de oldukça sıktır ve şehrin her noktasına ulaşmanızda elverişlidir.

Şehirde önemli bir bisiklet yoğunluğu bulunmaktadır. İhtiyacınız olduğunda belirli bisiklet istasyonlarından bir bisiklet alabilirsiniz ve ulaştığınız bölgedeki istasyona teslim edebilirsiniz. Şehir içinde bisiklet paylaşımı yapan toplam 50 istasyon bulunmaktadır.

Görülecek Yerler;

Vali Konağı

Özellikle büyük ve görkemli bahçesiyle ünlü hükümet binası ya da vali konağı beyaz renkli İtalyan mimarisi bir yapıdır. Davet salonları, holü ve bahçesi rehberler eşliğinde gezilebilir.

Federasyon Meydanı

Şehrin kalbinin attığı meydandır. Modern binalarla çevrili bu meydanın etrafında restoranlar ve sanat galerileri yer alır.

Eureka Kulesi

Dünyanın, ev yani konut olarak insanların yaşadığı ve bu şekilde kullanılan en yüksek binasıdır. 300 metre yüksekliğindeki binanın tepesinden şehrin 360 derece panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

Cookların Evi

Ünlü İngiliz denizci ve kâşif James Cook’un ailesinin İngiltere’de yaşadığı ev sökülerek orijinal haliyle Avustralya’ya taşınmış. 18. Yüzyıl İngiliz kırsal hayatını görmek istiyorsanız bu evi gezebilirsiniz.

Kraliyet Botanik Bahçeleri

35 hektar alana kurulmuş dünyanın en ünlü botanik bahçelerinden birisidir. İçerisinde 12.000 türden 51.000 bitki barındırır.

Eski Melbourne Hapishanesi

19. yüzyılda inşa edilmiş ve ayakta kalmayı başarmış bir binadır. Cellad günlüğü, idam türleri gibi kitaplar ve ilginç sergi bölümleri vardır. Değişik bir deneyim olabilir.

Melbourne Müzesi

Avustralyalıların yerlisi Aborjin kültüren ait önemli eserlerin de bulunduğu bu ülkenin en büyük müzelerinden birisidir.

Büyük Okyanus Yolu

Şehrin dışında yapılacak bir aktive olsa da Melbourne şehrine gidecekler için olmazsa olmazdır. 2,5 saat uzaklıkla arabayla yapabileceğiniz okyanus kıyısı bu yolculuk sonrasında 12 Ermiş adı verilen okyanus suyunun oyduğu dev kaya heykellerini görebilirsiniz.

Melbourne Hayvanat Bahçesi

Dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden birisidir. Çocuklar için harika bir yer.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ