PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Brisbane

Brisbane, Avustralya'da bir kent, aynı zamanda Queensland'ın merkezidir. Brisbane 1824 yılında kurulmuştur. 2006 nüfus sayımında Brisbane'in nüfusu 1.763.131 idi ve böylece Avustralya'nın üçüncü en büyük şehri oldu. Şehir önceleri bir ceza sömürgesiyken, 1834'te Güney Galler valisi Lord Brisbane'in adı verildi. 1842'de serbest sömürge merkezi olan kent, İpswich kömür yataklarının işletilmesi ve bölgede tarım üretimine geçilmesi sonucu hızla gelişti. Kentin Brisbane ırmağının bir bölümünde kurulan ticaret merkezi, konut toplulukları ve göz alabildiğine uzanan banliyölerle çevrilidir. Çeşitli sanayi etkinlikleri (besin sanayisi, makine yapımı, vb.) özellikle haliç kıyısında toplanır. Limanın trafiğiyse 10 megaton civarındadır.

İklim

Brisbane şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Brisbane ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Brisbane ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 20.3 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1168 mm’dir. Ocak ayı 24.9 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 14.6 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Görülecek Yerler;

City Botaniz Gardens

Burası: şehir merkezinin, nehir kıvrımıyla birleştiği yerde bir park. Burada: egzotik ağaçlar, bitkiler ve çiçekler görülüyor. Muhteşem bir yeşillik hakim. Bu bölgenin hemen yakınında, Parliament House isimli, Eyalet Yasama Meclis Binası var. Bina: Botanik bahçesine bakıyor.

Queensland Cultural Centre

Victoria köprüsünün hemen öteki ucundadır. Burada, şehrin kültürel zenginliğinin büyük bölümü bulunuyor. Bunlar:

  • Queensland Art Gallery.
  • Queensland Museum.
  • Queensland Performing Art Centre.

South Bank Parklands

Buranın içinde: Gondwana Rainforest Sanctuary ve birçok restoran var. Ancak, bu restoranların en büyük özelliği, güneşli bir günde, açık havada yemek yiyebilmenizdir. Özellikle, bu restoranlarda, eyaletin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Bunların başında ise; çamur yengeçleri, avokadolar, macadamia fındıkları, mangolar, mercan alabalıkları, istiridyeler ve yine birbirinden değişik lezzetli tropikal yiyecekler var.

Roma Street Park

Burası şehrin iş bölgesinin yakınlarındadır. Burada: göller, tropikal bitkiler, şelaleler dolu alanlar var. Bu alanlarda ise: birçok kuşlar, böcekler yaşıyor. Bunun sonucunda: burası, dünya üzerinde şehir içinde en büyük ekosistem barındıran bir park olarak önem kazanıyor.

Brunswick Street

Bu cadde üzerinde: gece külupleri, kafeler ve el sanatlarının satıldığı küçük dükkanlar var. Ayrıca, şehrin “Çin Mahallesi” de burada bulunuyor.

MT.Cootha Botanic Garden

Burası şehir merkezinden yaklaşık 8 km. uzaklıktadır. Buranın bulunduğu yere: Toowong deniliyor. Bu kelimenin, yerli aborjin dilindeki anlamı ise “koyu bal dağı”. Burada: muhteşem büyük bir kubbenin altında, birçok çeşit tropikal bitki çeşidi görülüyor. Muhteşem güzel bir yer.

Lone Pine Sanctuary

Burası, bir hayvanat bahçesi. Şehir merkezine yaklaşık 12 km. uzaklıktadır. Burada: ülkede yaşayan pek çok hayvanı bir arada görebiliyorsunuz. Özellikle: okaliptus ağaçlarının dllarındaki koalalar ilginizi çekecektir.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ