PROGRAMLAR

San Francisco

San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli kültürel ve finansal bir merkezdir. San Francisco’nun kuruluşu 1776 yılında, Jose Joaquin Moraga ve Aziz Francisco Palou tarafından kurulan “Assisili Francesco Milyonerlik Binası” ile başlamıştır. Şehir 19. yüzyılın ortalarında Kaliforniya’da başlayan “Altına hücum” döneminde bir anda zenginleşmiş ve büyümüştür. Bu zenginleşme ile ABD tarihinde yaşanan en büyük felaket olan 1906 depremine kadar Batı Kıyısının en gelişmiş şehri olan San Francisco, depremle büyük bir yıkıma uğramış ancak hızlı bir şekilde tekrar kurulmuştur. Özellikle dağ manzaraları ve Victoria tarzı mimarisi ile ilgi çekmektedir. San Francisco aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesine en çok asker gönderen şehirdir. Savaş bittikten sonra ise liberalizm akımına uğramıştır. Bu akımlar sayesinde bugün, ABD’de liberalizmin ve insan haklarının kalesi durumuna gelmiştir. Sisler arasında bir şehirdir. Herkesin ilk aklına gelen elbette ki Golden Gate Köprüsü, yapılması dört yıla ve 35 milyon dolara mal olan köprü 1.2 mil uzunluğunda ve bir mühendislik harikası ve efsanesi. Bay Bridge ise şehri Contra Costa ve Alameda bölgesine bağlayan ikinci uzun köprüdür. Kültürel zenginlikleri ve doğal özellikleriyle tam anlamıyla bir öğrenci şehridir. Dünyanın en fazla tercih edilen 100 şehri arasında 35. Sıraya ilerlemiştir. Dünya’nın en eski ve özel üniversitelerinden biri olan Golden Gate University, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip üniversitelerden biri olan Stanford Üniversitesi San Francisco’dadır. Silikon vadisi, San Francisco, oldukça kaliteli eğitim veren üniversitelere ev sahipliği yapan bir şehir. Stanford, Berkeley gibi üniversiteler bu bölgedeki teknoloji şirketlerine güçlü bir insan kaynağı oluşturuyor. Bu okullarda okuyan yetenekli öğrenciler, araştırma projelerinde görev alarak mezun olmadan iş bulma veya kendi işini kurma imkanı yakalayabiliyorlar. San Francisco şehrinin 3 tarafı denizle çevrilidir ve toplam 128 km kare alan üzerine kurulmuştur. Toplam 43 tepe vardır. Nüfus olarak yaklaşık 780,000 kişi yaşamaktadır. Kilometrekareye düşen insan sayısına göre New York'tan sonra ikinci en yoğun şehirdir. Yıllık 17 milyon ziyaretçinin geldiği tespit edilmiştir.

San Francisco Ulaşım

San Francisco’da ulaşım alternatifleri oldukça çeşitlidir. Birçok ABD şehrinin aksine, gelişmiş toplu taşıma hizmetleri sayesinde San Francisco’da araba kiralamaya mecbur kalmıyorsunuz. Şehirde başlıca ulaşım araçları ise BART isimli raylı sistem, metro , otobüs, feribot ve Cable Car. Bu araçlara binebilmek için Clipper isimli kartı almanız gerekiyor.

BART/Raylı Sistem : BART, San Francisco’nun en geniş ve en çok kullanılan ulaşım aracıdır. Sarı, turuncu, kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere beş hattı vardır ve hepsi birbiriyle bağlantılı olan 45 duraktan oluşur. San Francisco’da en hızlı ve kapsamlı olarak BART ile seyahat edilmektedir. Toplu taşıma araçlarında kullanılan Clipper kartını hem binerken hem de inerken okutmanız gerekmektedir. Bu araçlarda mesafe bazlı ücretlendirme uygulanmaktadır.

Muni Metro : San Francisco’nun belediye tarafından işletilen metrosu dur. Sarı, mavi, açık mavi, pembe, yeşil ve mor olmak üzere 6 hatta hizmet vermektedir. Muni metrolar ile şehir içi birçok noktaya ve gezilebilecek rotalara kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Muni metroları kullanabilmek için Clipper kartınız olmalıdır.

Cable Car : San Francisco’nun meşhur tramvaylarıdır. Nostaljik ve dünyaca ünlü olduğundan oldukça fazla rağbet görür ve bu yüzden her zaman kalabalıktır. Ancak her ne kadar diğer toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olsa da oldukça eğlencelidir. Cable Car ile şehrin içinde adeta turistik bir tur atabiliyorsunuz. Clipper Kart’ın geçmediği tek ulaşım aracı olan Cable Car’ı kullanmak için bilet almanız gerekiyor.

Otobüs : San Francisco’da otobüs hatları oldukça yaygındır. Şehir içinde birçok noktaya otobüslerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Otobüsleri kullanabilmeniz için Clipper kartınız olması gerekmektedir. Eğer kartınız yoksa nakit olarak ödeyebilirsiniz ancak tam para vermelisiniz. Eğer tam para vermezseniz para üstünüzü alamıyorsunuz.

San Francisco Havaalanı

San Francisco Uluslararası Havaalanı'na gelen yolcular yürüyerek ya da ücretsiz havaalanı servisini kullanarak Dış Hatlar Terminali G tarafına bitişik olan raylı sistem istasyonu olan BART İstasyonuna varabilir. BART istasyonunu kulllanarak San Francisco Havaalanı'ndan San Francisco'ya yolculuk etmek ücretli olup, seferler 15 - 20 dakika sıklığında hareket etmektedir. BART trenleri San Bruno, Güney San Francisco, Colma, Daly City rotasını izleyerek San Francisco'ya varır. Bu noktadan sonra yolcular San Francisco belediye ulaşım ajansının araçlarını kullanabilir.

Oakland Havaalanı'na gelen yolcular ise 10-15 dakika süren "AirBart " otobüsünü kullanarak BART istasyonuna gidebilirler.

Taksiler kamu ulaşım araçlarına oranla daha pahalıdır.Daha çok kısa mesafe uçuşlar için kullanılan San Jose Havalanı’ndan ise taksi ve minibüsler biraz daha pahalıdır.

San Francisco İklim

Kış mevsimleri ılık, yaz mevsimleri ise serin ve az yağışlıdır. Pasifik Okyanusu’nun etkisi yıl boyunca hissedilir. Yaz aylarındaki soğuk rüzgar lar ve sis bunun en büyük göstergesidir. San Francisco yaz mevsimindeki sisli görüntüsüyle de ünlüdür.

Hava sıcaklığı yılda ortalama 28 gün 24 °C üzerine çıkar. Yağışların çok seyrek olduğu mayıs-ekim arası dönemde hava sıcaklığı 18°C - 22°C arasında seyreder. Ancak bu dönemde sıcaklıklar 11°C ‘ye kadar düşebilir. Yağışlı dönem olan kasım-nisan arası dönemde ise hava sıcaklığı en yüksek ortalama sıcaklıklar 14°C-18°C arasında, en düşük ortalama sıcaklıklar ise 8°C-11°C arasındadır. San Francisco’da yılda ortalama 67 gün yağış görülmektedir.

San Francisco Alışveriş

San Francisco ABD’nin tüm diğer büyük şehirleri gibi büyük alışveriş merkezleri, alışveriş caddeleri ve yerel mağazaları ile ziyaretçilere oldukça geniş yelpazede alışveriş seçenekleri sunar.

Şehirde alışveriş için en önemli nokta ise Union Meydanı’dır. ABD’nin en önemli ulusal mağazalarından uluslararası zincir mağazalarına kadar pek çok nokta Union Meydanı’nda yer alır.

Haight, Ashbury, Filmore, Sacramento ve Pacific Heights semtleri ise çeşitli mağazaların bulunduğu diğer önemli alışveriş bölgeleridir.

Şehirden hediyelik eşya almak için en önemli nokta Fisherman’s Wharf bölgesidir. Yerel mağazaların yoğunlukta olduğu bölge oldukça etkileyicidir. Ayrıca bazı büyük müzelerin içinde de hediyelik eşya satılan noktalar yer almaktadır. Daha farklı ürünler için ise Çin Mahallesi ve Japon Mahallesi’ni gezebilirsiniz.

San Francisco Gezilecek Yerler

Golden Gate Bridge

San Francisco körfezinin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki mesafe 1,28 km.dir, yüksekliği 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco'yu Marin County'nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley'le birleştirir. Golden Gate Köprüsü, San Francisco şehrinin ve tüm San Francisco körfez bölgesinin hatta birçokları için en az New York'taki Özgürlük Heykeli kadar ABD'nin de sembolüdür. Köprüden bisikletle ve yaya olarak geçilebilmektedir.Dünyanın en çok fotoğraflanan köprüsü de burasıdır.Golden Gate Park

Golden Gate Park San Francisco şehrinde bulunan ve 1870 yılında yapılmış olan bir parktır. Parkın içinde spor alanları, müzeler, göller ve kültürel tesisler bulunmaktadır. 412 hektarlık alana yayılan park New York’taki Central Park'tan %20 daha büyüktür. Yıllık 13 milyon ziyaretçisiyle Golden Gate Park Amerika'nın en fazla ziyaret edilen 3. parkıdır.Alcatraz Adası

Alcatraz Adası, 1861 - 1963 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış bir adadır. San Francisco Körfezi'nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adası, ABD'nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu deneyimin bir parçası olmak isterseniz, sahilden kalkan turistik tekneler, bilet bedeli karşılığında sizi buraya götüreceklerdir. Sezonuna göre biletlerin tükendiği durumlara rastlanabiliyormuş. Bu nedenle önceden bilet olup olmadığını sorgulamanızda fayda var.China Town

Dünyanın Çin dışında ki en büyük Çin Mahallesi San Francisco’da bulunur. 19. yüzyılda ki “Altına hücum” döneminde, zengin olmak için San Francisco’ya gelen birçok Çinli, bu mahallenin oluşumunda büyük pay sahibi olmuş. Buranın en önemli özelliği Çin dışında ki bir ülkede, en yoğun Çinli nüfusuna sahip olmasıdır ve tamamıyla Çin’den bir parça gibidir. Bölgede Çin mimarisi hâkim olmakla birlikte Chinatown ‘da yaşayan Çinliler, her ne kadar anavatanlarından uzak olsalar da, burada oluşturdukları yeni kültürleri Çin’e kadar aktarmayı başarıp katkıda bulunmuşlar. Bunun yanında Çin mahallesinde ki hediyelik eşya dükkânları ve Çin lokantaları oldukça rağbet görmektedir.

Lombard Street

San Francisco’nun birçok kartpostalı süslemiş, belki de dünyanın en çarpık sokağı olan Lombart Street’i de gezi planınıza eklemelisiniz. Zikzaklı bir yolun etrafında ki çiçekler ve yeşilliklerden oluşan harika peyzaj, ilk gördüğünüzde garip gelmekle birlikte huzur veriyor. Sokak araç trafiğine de açık ama pek yoğun bir akış olmuyor.

Union Square

Union meydanı San Francisco’nun merkezi olarak geçmektedir. Günün her saatinde hareketli olan meydanda kafeler, restoranlar, mağazalar, alışveriş merkezleri, eğlence mekânları ve oteller bulunur. Birçok şeye yakın olduğundan konaklamak için de uygun bir yerdir. Meydanın ortasında oldukça yüksek olan bir anıt bulunmaktadır.

Castro

Castro, San Francisco’da LGBTİ Mahallesi olarak biliniyor. San Francisco’da kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri. Castro, tüm dünya için bir modernlik, bir başkaldırış simgesi. Etrafta gördüğünüz insanların rahat takıldıklarını, tabulaşmış toplum kurallarının burada daha esnek olduğunu ilk vardığınızda anlıyorsunuz. Castro’da gece hayatı da çok canlı. Castro’nun hızlı ve eğlenceli gece hayatına ayak uydurmak isteyen tüm San Francisco halkı hafta sonlarını bu bölgede geçiriyor. Castro’da seveceğiniz noktalardan biri de, mimarisidir; etraftaki evler de insanları gibi rengarenk.

Haight-Ashbury

Uzun bir sokak olan Haight ile kendi tarzında küçük bir sokak olan Ashbury’nin kesiştiği bir bölge burası; genellikle The Haight diye geçiyor. Çılgın bir bölge olan Haight, 1960larda başlayan Hippi akımının merkeziymiş. “1967 Summer of Love” yazında buraya gelen Hippiler, Haight’taki ahşap evlerdeki odaları çok ucuz rakamlara kiralayabildiklerinden burada kalmışlar ve buradaki Hippi nüfusu gittikçe artmış. Burada da Castro’da olduğu gibi farklı tarzda insanlarla karşılaşabilirsiniz. Etrafta genelde “Victorian” tarzda binalar var. Bu mimari burayı daha da kendine özgü yapıyor.

Mission

Gezdiğiniz her sokağın sağ ve sol taraflarında çizimler var. Mission’daki McDonalds binasının dışı bile rengarenk boyanmış. Women’s Building” dedikleri binanın üzerindeki figürler Latin Amerika’nın kültürünü anlatmak amacıyla sanatçılar tarafından çizilmiş.Mission ayrıca Meksika mutfağını Amerikalılara anlatmak için merkez olmuş.

Fisherman Wharf (Pıer 39)

San Francisco’nun günlük eğlence üzerine kurulmuş görülmesi gereken yerlerindendir. Forum benzeri Pier 39 içinde birçok mağaza ve kafe bulunur. Kafe olarak Hard Rock kafe en büyüğü olmakla birlikte güzel bir yerde hizmet veriyor. Sokağında ise eğlence parkları ve restoranlar bulunmakta. Fisherman Wharf’ın en ilginç özelliklerinden biride denizaslanlarının mekânı olması. Limanda ki her bir tahtanın üzerinde bulunan denizaslanları, çıkardıkları seslerle sizi kendilerine çekecektir zaten. Fisherman Wharf’ta ister alışveriş yapabilir isterseniz de bir yerlerde oturup bu güzel mekânın tadını çıkarabilirsiniz.Coit Tower (Telegraph Hill )

Coit Tower’ın tepesinden muhteşem bir manzara görebilirsiniz. Burada göreceğiniz kule: 1934 yılında şehrin itfaiyesi onuruna inşa edilmiştir. Zaten, kule itfaiye hortumunun başına benzetilmektedir. Tepenin yüksekliği 84 metredir. Tepe: adını üzerine kurulan, yel değirmeni gibi, kıyıya yanaşan gemilere sinyal gönderen 1849 yılında yapılan bir “semafor” dur.Nort Beach

Aslında bir plaj değildir. Burası: hem İtalyan toplumunun merkezi hem de şehrin sanatsal ve kültürel yaşamının odak noktasıdır.

Aynı zamanda: şehrin entelektüel ve yenilikçi fikirlerinin merkezidir.

Çin’den yeni gelenler: Asya ve İtalyan mahallelerine akın ederek: Columbus, Stockton, Vallejo ve Green caddeleri civarında toplanmışlardır. Burada: Asya ve İtalyan manavları, pasta salonları, barlar, kafe ve restoranlar bulunur.

Transamerica Pyramid

Burası: “Montgomery” ve “Washington” Street’in köşesinde bulunan, 260 metre yüksekliğinde bir yapıdır.. 1972 yılında tamamlanmıştır. Aslında, yapıldığı yıl dünyanın en yüksek ikinci binası olarak bilinmesine rağmen, mimar, yapının 350 metre olarak yapılmasını teklif etti, ancak, söylenenlere göre şehir planlama komisyonu bu öneriyi kabul etmedi.

Pacific Heights

Buradan şehrin birçok yerinin muhteşem panaromik manzarasını izlemek mümkündür. Tepe, birdenbire yükselir ve doğu-batı yönünde bir sırt üzerinde yer alır. İlk yerleşim ise, 1870 yıllarına rastlar. Günümüzde görülen evlerin birçoğu ise, 1906 yılı depreminin ardından yapılmıştır. Burada, ayrıca bazı ülkelerin konsoloslukları bulunmaktadır.

Müzeler

M.H. De Young Memorial Museum

Burada: muhteşem Amerikan ve İngiliz resimleri, dekoratif sanat eserleri ve önemli gezici sergiler bulunmaktadır. Müze ismini: San Franciscolu bir gazeteciden almıştır. Müzenin koleksiyonları içinde bulunanlar: Amerikanın 21’nci yüzyıl uluslar arası çağdaş sanat, tekstil ve kostümleri ve 17’nci yüzyıla ait Amerika, Pasifik ve Afrika sanatı eserleridir. Amerikan sanat koleksiyonunda, 1000’den fazla resim bulunmaktadır. Ayrıca: 800 heykel ve 3000 dekoratif sanatsal nesne görülür.

Asian Art Museum

Burası: zengin ve göz alıcı “Avery Brundage” koleksiyonu sergilenmektedir. Yani: tahminen 6000 yıla yayılan bir koleksiyon, Asya sanatına ait dünyanın en büyük koleksiyonu. Müzeye giriş ücretlidir.

California Academy of Sciences

Burası, bir zooloji müzesidir. Müzede: akvaryum ve planetaryum bulunmaktadır. Yani, bütün bunlar tek bir çatı altındadır.

Japanese Tea Garden

Burası: 1894 yılında Dünya Fuarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Burada: yürüyüş yolları, havuzlar ve bir çay evi ile Japon-Çin bitkileri bulunmaktadır. 5 dönümlük bahçe alanında, ayrıca: birçok heykel ve küçük köprü bulunur. Buradaki güzel çiçek görüntüleri ilginizi çekebilir.

Sausalito

Golden Gate köprüsünün diğer tarafında geçince San Francisco’nun çok farklı bir yönünü görüyorsunuz. Hayatın daha yavaş, daha “huzurlu”olduğu bölge Sausalito. San Francisco’da gezmeniz gereken yerlerden sonra doğayla iç içe olup, şehirden uzak birkaç saat geçirmek için Golden Gate’i otobüsle geçin ve Sausalito’ya doğru devam edin. Yaş ortalamasının daha büyük olduğu, şehir hayatından uzaklaşmak isteyen ama San Francisco’dan ayrılamayanların yaşadığı bir yer burası. Etrafta göreceğiniz küçük cafeler de oturup, butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ