PROGRAMLAR

Philadelphia

Amerika Birleşik Devletlerinin Pensilvanya eyaletinde yer alan Philadelphia, 1.560.297 nüfusu ile Pensilvanya eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük beşinci kentidir. Philadelphia, 1682 yılında William Penn tarafından Pensilvanya kolonisinin başkenti olarak kurulmuştur. Şehir, ABD kurucularının buluşma yeri olarak Amerikan Devrimi sırasında önemli rol oynamıştır. “Declaration of Independence” olarak bilinen Bağımsızlık Bildirgesi 1776’da, ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası 1787 yılında burada imzalanmıştır. Philadelphia, 1775–1783 yılları arasında süren Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda, Washington D.C. inşa edilme aşamasındayken ülkeye başkentlik yapmıştır ve ABD’nin ilk başkenti olma özelliğine sahiptir.

Philadelphia 19. yüzyılda Avrupalı göçmenlerin şehre gelmesi ile büyük gelişme kaydetmiş, önemli bir demiryolu ve sanayi merkezi haline gelmiştir. Eğitim ve ekonomi alanında da büyük ilerlemeler kaydeden şehir, uluslararası alanda tanınmış pek çok eğitim kurumuna ve büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yılda 39 milyondan fazla turisti ağırlayan Philadelphia, heykelleri ile ünlüdür ve şehrin her yerinde heykel görmek mümkündür. Dünyanın en büyük şehir parkı Fairmount Park’ı içinde barındıran Philadelphia, aynı zamanda Amerika’nın ilk hayvanat bahçesi, kütüphanesi, tıp okulu, belediye binası ve hastanesi gibi birçok ilke sahiptir.

İklim

Philadelphia, her mevsim yağışlı subtropikal iklime sahiptir. Şehirde bahar ayları ılıman, kış ayları ise oldukça soğuk geçer. Yıl boyunca yağış alan Philadelphia’da kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 2 – 10 derece iken, yaz aylarında 25 – 30 derecedir.

Philadelphia Ulaşım

Otobüs, metro, tramvay ve taksi kullanılmaktadır. Toplu taşıma hizmeti SEPTA tarafından sağlanır. Philadelphia oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve toplu taşıma hizmeti ile şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Şehir içinde toplu taşıma araçları ile uygun ücretler karşılığında seyahat edebilirsiniz.

Metro: Philadelphia’da Broad Street Line (Orange Line) ve Market-Frankford Line (Blue Line) olmak üzere iki metro hattı mevcuttur. Metro hatları 24 saat hizmet vermektedir.

Tramvay: Şehirde 8 farklı tramvay hattı vardır. “One Day Convenience Pass” ile toplu taşıma araçlarında daha avantajlı olarak seyahat edebilirsiniz.

Otobüs: Şehirde 100’den fazla otobüs hattı bulunmaktadır. Otobüs hatlarının birçoğu raylı sistemler ile bağlantılıdır. Biletinizi otobüsün içinde satın alabilirsiniz.

Philadelphia Gezilecek Yerler

Elfreth’s Alley: Burası ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Burada renkli birçok ev görebilir ve müzeleri gezebilirsiniz.

Philadelphia City Hall: ABD’nin Ulusal Tarihi Yapılar Listesinde yer alan 167 metrelik City Hall, 1894 – 1908 yılları arasında dünyanın en yüksek binası idi. Günümüzde ise 1953 yılında inşa edilen Mole Antonelliana binasından sonra dünyanın kagir sistemle inşa edilmiş ikinci en yüksek yapısıdır. Etkileyici yapı bugün, Philadelphia’nın en fazla ziyaretçi çeken noktalarındandır.

Independence Mall: Burada yeşillikler arasında dolaşırken burada bulunan özgürlük çanını görebilirsiniz. Çanı çalmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü çan İngiltere’den buraya getirilirken çatlamıştır. Bu çan Amerika’nın bağımsızlık simgesidir. Çan buraya ilk geldiği zaman milletvekillerini oturuma davet etmek ve bildirileri halka duyurmak için kullanılmıştır. Çan bir ara protesto ve gösteriler içinde kullanılmıştır. Çanın yüksekliği 9 metreyi bulur.

City Hall: City Hall, Philedelphia'nın belediye binasıdır. Binanın yapımında hiçbir çelik çerçeve kullanılmamıştır. 8 katlı olan bu binanın en tepesinde William Penn heykeli bulunmaktadır. 1682’de William Penn tarafından inşa edilen Philadelphia şehri, Pennsylvania nin en büyük sehridir.

Independence Hall: Amerikan Devrimi ve ABD’nin kuruluşu sırasında tarihi bir öneme sahiptir. Bağımsızlık Bildirgesi ve ABD Anayasası burada tartışılmış ve yürürlüğe konulmuştur. 1753 yılında, koloni döneminde inşa edilen yapı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Eastern State Penitentiary: Philadelphia’nın tarihi şehir bölgesinde konumlanır. 1829 yılında inşa edilen Eastern State Penitentiary “Amerika’nın En Eski Hapishanesi” ünvanına sahiptir ve ABD’nin Ulusal Tarihi Yapılar Listesi’nde yer almaktadır. Hapishane günümüzde müze olarak halka açılmıştır ve haftanın her günü hapishaneye turistik turlar düzenlenir. Yapı, her sene Ekim ayında Cadılar Bayramı’nın en popüler etkinliği “Terror Behind the Walls”a ev sahipliği yapar.

Fairmount Park: Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük park komplekslerinden biri olan Fairmount Park, 9.200 metrekarelik bir alana yayılır. Schuylkill Nehri’nin ikiye ayırdığı parkın doğu tarafında, kürek sporu ve binicilik yapılır. Geniş yeşil alanların uzandığı parkın batı tarafında ise; sanat eserleri, tarihi yapılar ve devasa Philadelphia Hayvanat Bahçesi yer alır.

Philadelphia Zoo: 1874 yılında açılan Philadelphia Hayvanat Bahçesi, ABD’nin ilk hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir ve şehir merkezinde, Fairmount Park’ta konumlanır. İlk açıldığında yaklaşık 1.000 canlıyı içinde barındıran park, 1850 yılında Ulusal Hayvanat Bahçesi inşa edilene kadar Smithsonian Enstitüsü adına getirilen safari hayvanlarına ev sahipliği yapmıştır. Philadelphia Zoo bugün, birçoğu nadir bulunan ve tehdit altında olan 1.300’den fazla türe ev sahipliği yapar.

Philadelphia's Magic Gardens: Sokak sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz Philadelphia’nın Büyülü Bahçeleri, kar amacı gütmeyen bir açıkhava galerisidir. South Street’te yer alan galeri, mozaik sanatçısı Isaiah Zagar tarafından oluşturulmuştur. Philadelphia’nın Büyülü Bahçeleri, kapalı bir galeri ve açıkhavada konumlanan büyük bir labırenti kapsar. Galeride, mutfak fayanslarından bisiklet tekerleklerine kadar her çeşit malzeme kullanılmıştır.

Philadelphia Museum of Art: Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesi olan Philadelphia Sanat Müzesi, arasında çok önemli parçaların da yer aldığı 227.000’den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Benjamin Franklin Parkway’in batısında konumlanan müze yılda 800.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Rocky 1 filminde, Rocky’nin koşarak merdivenlerini tırmandığı ünlü müzede, Asya sanatından eserler, Rönesans başyapıtları, post-empresyonist eserler ve Picasso, Duchamp, Matisse gibi ünlü sanatçıların çalışmaları sergilenmektedir.

Simeone Foundation Automotive Museum: Müzede dünyadaki en iyi yarış arabalarının koleksiyonu yer almaktadır. Müze International Historic Motoring Awards tarafından yılın müzesi seçilmiştir. Özellikle araba meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Love Park: Philadelpia kartpostallarında görünen Love Park şehrin içinde yol kenarında küçük ama farklı bir yer. Aynı zamanda Philadelpia’nın simgelerinden. Uğramadan tabii ki olmaz.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ