PROGRAMLAR

Boston

Boston, New England Bölgesi'nin Massachusetts eyaletinde bulunan, ABD'nin en eski ve varlıklı şehirlerinden biridir. 17. yüzyılın başlarında Amerika'nın yerlileri tarafından kurulmuş ve ülkenin Avrupa'dan göç alan ilk şehirlerinden biri olmuştur. Bu güzel ve büyük şehrin adı, bölgeye ilk yerleşen Püritan mezhebine bağlı İngilizler tarafından, İngiltere'deki Boston kasabasının adı gibi St. Botolph's Town kelimesinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur.

Boston, ABD'nin en önemli eğitim merkezlerinden biridir. MIT, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alır. Boston, kimilerine göre "Amerika'nın Atina'sı", kimilerine göre "üniversiteler cenneti"dir. Her iki sloganda da ortaya çıkan nokta, elbette şehirdeki üniversitelerin bilimsel kalitesidir. Şehrin tam ortasından geçerek adeta şehri ikiye ayıran, Charles River (Charles Nehri). Boston'un en önemli simgelerinden biridir.

19. Yüzyıldan kalma mimari eserlerin ve sömürge dönemine ait binaların yer aldığı sokaklar şehre dokusunu veren en önemli yerlerdir. 1680 yılında inşa edilmiş, ABD'nin diğer şehirlerinde olduğu gibi, Boston'da da çok sayıda göçmen var ve Hispanikler (İspanya kökenliler) bu göçmen nüfus içerisinde çoğunluğa sahip. Öyle ki, metro araçlarında, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve daha pek çok noktada İngilizcenin yanı sıra İspanyolca tabelalar görülebilir.

Şehir, Amerikan Devrimi’nin başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra şehir birçok olaya daha ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Bu olaylar arasında, Boston Çay Partisi, Boston Katliamı, Banker Hill Savaşı ve Siege of Boston vardır. Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Britanya’dan bağımsızlığını kazandığı mücadelenin başlangıç noktasıdır. Bunun dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli liman şehirleri arasında yer alan Boston, Avrupa’ya ihraç edilen birçok ürününde çıkış kapısı olarak kabul edilmektedir.

İç nüfusu sadece 580.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Nüfusunun % 55'i beyaz ırktan, % 25'ı de siyahi ırktan oluşur.

İklim

Boston, okyanus kıyısında olduğundan dolayı nemli bir iklime sahiptir. Nemden dolayı yazları yüksek sıcaklıklar görülürken kışları yoğun kar yağışları görülebilmektedir İlkbahar ve sonbaharda, genellikle hafif, ancak yaygın bir rüzgar vardır. En sıcak ay Temmuz, en soğuk ay ise Ocak aylarıdır. Bu şehir tüm güzellikleri yanında, soğuk havasıyla önem kazanmaktadır.

Boston’da Ulaşım

Tüm gelişmiş şehirlerde olduğu gibi Boston'da da dakik ve şehrin hemen her noktasına kolayca ulaşım sağlayan yaygın bir toplu taşıma ağı var. MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority) tarafından işletilen bu ağın en önemli üyesi ise metro hatlarıdır. New York Metrosu'na göre çok daha anlaşılır bir yol izleyen bu metronun ana hattı (turistik bölgelerin tamamını kapsayan) Red Line (kırmızı hat)'dır. Yine de kendi aracınızla gezmek isterseniz, bulunması zor olduğundan otoparkların oldukça yüksek fiyatlarla hizmet verdiğini ve şehir içi trafiğinin çok yoğun olduğunu bilmenizde fayda var. Boston'a kadar aracıyla gelenler için en ekonomik yol, araçlarını Red Line'ın (Kırmızı Hat) son durağı olan Alewife'daki büyük otoparka park edip yollarına metroyla devam etmeleridir.

Boston Logan International Airport

Doğu Boston merkezli ve Amerika'nın en işlek havaalanlarından biridir. Boston Havalimanı dünyada hedeflere yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar ile şehir ve geniş New England alanı ile hizmet vermektedir. Sadece dört mil kuzeydoğusunda Boston kentinin, Boston Logan Airport karayolu, demiryolu ve deniz yolu ile gelen ve bağlanmak kolaydır ve çok sayıda araç kiralama şirketleri ev sahipliği yapmaktadır.

Boston Gezilecek Yerler

Charles River

Toplamda 129 km uzunluğa sahip ve yolculuğu boyunca 22 şehri gezerek Boston'a varan, Charles River (Charles Nehri), Atlantik Okyanusu'na da burada kavuşur. Charles Nehri'nin üzerindeki aynı zamanda yürüyerek geçebileceğiniz. Ayrıca her mevsim üzerinde görebileceğiniz yelkenliler de fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir malzeme oluşturur. Ekim ayında Boston'u ziyaret edenler, her yıl düzenli olarak yapılan yelkenli yarışlarını da izleme şansı yakalayabilirler.New England Aquarium

Boston, Massachusetts'te bulunan bir akvaryumdur.Ana akvaryum binasının yanı sıra, New England Aquarium'da turistik Simons IMAX sinema salonları ve Kasım ile Nisan ayları arasında faaliyet gösteren Whale Watch (Balina seyir alanı) bulunmaktadır. Akvaryumun 22.000'den fazla üyesi ve her yıl 1.3 milyon ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.Freedom Trail

2.5 km. uzunluğunda, kırmızı tuğlalı, 16 ulusal önemli tarihi yeri görmenizi sağlayan, iz boyalı bir yürüyüş yoludur. Bu yol üzerinde yürürseniz görebilecekleriniz: müzeler, kiliseler, toplantı evleri, parklar, gemiler. Başlangıç noktasında, zeminde bir metal tabela bulunmaktadır.

Şehir merkezinden, Boston Commons Park yanındaki altın kubbeli “Massachusetts State House” den başlar ve Charles ırmağını geçerek, US Constitution gemisine kadar devam eder. Yaklaşık 4 km. lik bu turu, yürüyerek kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bu tur üzerinde: Quincy market ve Nord End gibi kiliseleri görebilirsiniz. Ayrıca, şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çünkü ; Bostonlular, İngiliz işgalinin ardından bağımsızlıklarını kazanırken büyük mücadele vermişler ve bunun ile gurur duymaktadırlar.


Duck Tour

Duck Tours (Ördek Turu), Boston'un simgesi haline gelmiş, hem karada hem de suda gidebilen oldukça ilginç araçlarla, rehber eşliğinde çıkacağınız 1,5 saatlik bir şehir turudur. Duck Tours otobüslerinin kalktığı iki ana durak vardır. Bunlardan biri Prudential Center (Prudential Binası) diğeri ise New England Akvaryumu'ndan yola çıkar. Biletlerinizi her iki merkezden temin edebileceğiniz gibi resmi internet sitesinden de alabilirsiniz. Prudential Binası'ndan yola çıkarsanız turunuz 80 dakika sürer ve toplam 36 noktayı görebilirsiniz. New England Akvaryumu'ndan yola çıkarsanız toplam 60 dakika boyunca 22 noktayı ziyaret edebilirsiniz.Prudential Tower

Boston’ın en yüksek binası olan Prudential Binası Boston manzarasını izleyeceğiniz 52 katlı bir yapıdır. Binayı şehrin bir çok yerinden görebildiğin gibi binaya çıktığın zamanda şehir ayaklarının altına serilmiş gibidir. Binanın ilk katı alışveriş merkezi olarak kullanılırken bu katta bir çok ünlü marka ve sayısı 70’i bulan mağazayla karşılaşacaksınız. Yapının en üst bir restoran bulunmaktadır. Bu lüks restoranda Boston manzarası eşliğinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.Boston Public Library

Boston'daki en eski kütüphanelerden biri durumunda. 1848 yılında inşa edilmiş bu kütüphanede 25 milyon adet girdi mevcutmuş. Kütüphane, aynı zamanda ABD'nin halka açık ilk kütüphanesi olma özelliğine sahip.Old State House : 1713 yılında inşa edilmiş bu bina 1798'e kadar kullanılmış. Boston'da halen kullanılan en eski bina olma özelliğini taşıyor.

North End : Klasik tarzda eski Amerikan mimarisiyle inşa edilmiş binalardan oluşan bir bölge. Bu bölgede pek çok restoran, kafe ve bar buluuyor, hafta sonları oldukça kalabalık. Bölgede ayrıca birçok tarihi bina ve kilise bulunmaktadır.

Salem : Boston’un 16 mil uzağındaki Salem kasabası şehirde Cadılar Bayramı kutlamalarının yapıldığı yerdir. Bayram dolayısıyla 1-31 Ekim günü Salem sokakları renk renk süslenir ve bölgede büyük çaplı bir festival yapılır. Ayrıca kasabada bir de Salem Cadı Müzesi bulunmaktadır. Bu müzeyi de gezerek cadılık hakkında daha fazla bilgi ve ilginç detaylar öğrenebilirsiniz.

Salem Cadı Müzesi’nde cadı mahkemelerine çıkan insanların balmumu heykellerle hikayeleri canlandırılıyor.

Newbury Street : Boston’un en iyi bilinen sokaklarından biri lüks Newbury Street’tir. Dünyaca ünlü moda markalarını ve özel butikleri keşfedin, restoranlarda ve kafelerde yerel mutfağın tadını çıkarın veya yerel galerilerde sanat eserlerini inceleyin. Ayrıca, tablo gibi mimari yapıların sıralandığı bu sokakta hoş bir akşamüstü gezintisine çıkabilirsiniz.

Theater District : 18. ve 19 yüzyıldan kalan birçok tiyatro binası bu bölgede tiyatro severlerin hizmetindedir. New York Broadway müzikalleri, özel şovlar ve tiyatro gösterileri Boston´da büyük bir seyirciye kitlesine sahiptir. Quincy Market ve Faneuil Hall Marketplace: Burası turistler tarafında büyük ilgi gören, 255 yıllık bir geçmişe sahip, sokak satıcıları, festivalleri, lokanta ve mağazaları bulunan bir Pazar merkezidir.

 

Harvard University

1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, ABD'nin en eski yüksek öğretim kurumudur. On beş milyondan fazla kitap kopyasını bünyesinde barındırıyor olmasından dolayı dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahip olma ünvanını da elinde tutan bu kurum, birçok alanda verdiği eğitimle de dünya sıralamasında daima ilk beşe girmeyi başarmıştır. Metroyla kırmızı hattı kullanarak direk kampüsün içine girebilir, öğrencilerin arasında gezebilirsiniz. Kısaca 'Kampus' olarak adlandırılan bu bölge aslında küçük bir mahalle sayılabilecek genişliğe sahiptir. Bu alan içindeki Harvard Square (Harvard Meydanı), öğrencilerin ders aralarında toplanıp dinlendiği, yiyecek ve içecek bir şeyler de bulabileceğiniz en keyifli bölümdür.Massachusetts Institute of Technology ( MIT )

Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır.[3][4] Şu ana kadar MIT'nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 72'ye ulaşmıştır ve bu ödüllerin 15'i son beş yıl içinde kazanılmıştır. MIT 1861 yılında kuruldu ve 1865 yılında Boston kentinin merkezinde kiralık bir binada eğitime başladı. 1916 yılında Boston şehrinin ortasından geçen Charles nehrinin karşı yakasında bulunan Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüsüne yerleşti. 1900 yılında aynı şehirde bulunan dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi'yle birleşmesi düşünüldü fakat bu öneri MIT mezunlarından gördüğü tepki üzerine gerçekleşmedi.Boston Müzeler

Museum of Science : Bu interaktif müze bilim hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir sürü aktivite sunuyor. Bütün çağlardan sergilerin yer aldığı müze, 3 boyutlu IMAX sinemasıyla da ziyaretçilerine bilimin her boyutunu sunmayı hedefliyor. 1965 yılında dünya yörüngesinde dolaşan 'Gemini' uzay gemisinden özel donanımlı tiyatrolara kadar, pek çok alternatifi meraklılarına sunan bir müzedir.

Museum of Fine Arts : Yaklaşık 450.000 sanat eserinin yer aldığı Güzel Sanatlar Müzesi, New England Bölgesi'nin en büyük sanat müzesi. Dünyanın da en kapsamlı sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor sanat düşkünleri için, sayısız kıymetli ressam ve sanatçının eserlerini bir arada bulabilecekleri çeşitlilikte hazırlanmış. (Van Gogh'un da birçok eseri burada sergilenmektedir.)

USS Consititution Museum : 1974 yılında faaliyeti durdurulan Amerikan Donanması'na ait bu askeri üssü, ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Amerikan savaş tarihiyle ilgili birçok bilgi alabileceğiniz bu müze, özellikle çocuklar için son derece eğitici olabilecek sunumlarla dolu.

TD Banknorth Garden : Efsanevi NBA şampiyonlarından Boston Celtics'in sahasında bir maç seyretme şansı bulamasanız bile müzeyi gezmek iyi bir fikir olabilir. Fenway Park: Red Sox, Boston'ın çok ünlü ve şampiyonluklar kazanan beysbol takımı. Red Sox'ın evi olan Fenway Park, yaklaşık olarak yüz yıllık bir geçmişe sahip.Maç günleri oldukça canlı ve kalabalık olan bu stat, normal zamanda da düzenlenen turlarla gezilebiliyor.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ