PROGRAMLAR

Los Angeles

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan en büyük nüfuslu ve New York Şehri'nden sonra ikinci en kalabalık olan şehridir. Los Angeles'ın nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibarı ile) 3,792,621 kişidir. Şehir sınırları içinde yüzölçümü 1,215 km2 olup Büyük Okyanus'un doğu kıyısında güney Kaliforniya'da konumlanmıştır. Şehir daha büyük olan 12,828,837 kişi nüfuslu "Los Angeles-Long Beach-Santa Ana" metropoliten istatistiksel bölgesinin ve 18 milyon kişiden daha fazla nüfuslu "Büyük Los Angeles Bölgesi"'nin odaklanma mevkidir. Böylece Los Angeles ABD'de ikinci büyük metropoliten bölgede ve tüm dünyanın en büyük metropoliten bölgelerinden bulunmaktadır.[2] Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin "Los Angeles Kontluğu (County)" merkez şehridir. Bu kontluk ABD kontlukları arasında en büyük nüfuslu ve en çok çeşitli etnik grupların yaşadığı kontluktur.

Los Angeles bölgesine yüksek öğrenim amacıyla dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda yabancı öğrenci gelmektedir. Ayrıca, ekonomik nedenli göç sonucu özellikle Meksika ve diğer bazı Orta Amerika ülkelerinden gelen çok sayıda kayıt dışı yabancı da nüfusun azımsanmayacak bir bölümünü oluşturmaktadır. Los Angeles’ta İngilizce’nin yanı sıra, İspanyolca da çok yaygın olarak konuşulmaktadır.

Los Angeles’taki güvenlik ve asayiş koşulları bölgelere göre farklılık gösterebilmekle birlikte, şehrin genel olarak güvenli olduğunu söylemek mümkündür.

İklim

Los Angeles’da Akdeniz iklimi ile tropikal iklim arası bir iklim etkilidir. Şehirde yazlar çok sıcak ve kurak geçerken, kışlar ise ılıktır. Los Angeles senede ortalama 35 gün yağış almaktadır. En soğuk ay Ocaktır. Ocak ayında gündüz sıcaklıkları 15°C - 20°C arasında değişirken, geceleri sıcaklık 7°C - 13°C arasında değişmektedir. En sıcak ay ise Ağustostur. Ağustos ayında gündüz sıcaklığı 26°C - 32°C arasında değişirken, geceleri sıcaklık en az 18°C’ye düşmektedir.

Ulaşım

Los Angeles şehir içi ulaşım birçok yanıyla diğer şehirlerden ayrılır. Bunların başında toplu taşıma araçları ve taksilerin neredeyse yok denecek kadar az olmasını sayabiliriz. Bunun temel nedeni şehir içi mesafelerin uzun olması ve otomobil almanın ya da kiralamanın ucuz olmasıdır. Belediye tarafından çalıştırılan bir otobüs firması ve şehir merkezinde metrosu da var. Genelde bu metrolarda ve otobüslerde bisiklet koymak için ayrıca bölümler de vardır. Otobüsler renklere göre farklı rotalara gidiyor. Beverly Hills ve Sunset Bulvarı için kırmızı rota, Santa Monica için sarı rota, Universal Studios’a gitmek için mavi rota ve şehir merkezi yani Downtown’a gitmek için mor rotaya giden otobüslere binebilirsiniz.

Los Angeles Gezilecek Yerler

Downtown

Los Angeles’da görmeniz gereken yerlerin başında Downtown, yani şehir merkezi gelir. Yüksek binaları, görkemli villaları, dev reklam panoları ve sayısız sinema salonları ile Downtown, ziyaretçilerine başlı başına bir cazibe merkezi sunar.

Los Angeles şehir merkezi, pek çok önemli yapıya da ev sahipliği yapar. ABD’nin en büyük ikinci hükümet binası Civic Center, gökdelenlerle çevrili şehir merkezindedir. El Pueblo Tarihi Parkı, el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanları ve restoranları ile ünlü Olvera Caddesi, Eski Tren İstasyonu Union Station, Çin Mahallesi, NBA maçlarının oynandığı Staples Center ve Modern Sanatlar Müzesi de şehir merkezinde yer almaktadır.

Hollywood

Los Angeles’e gelen yerli yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu bulvar; Çin Tiyatrosu, Mısır Tiyatrosu, her yıl Akademi Ödülleri’nin verildiği Dolby Theater (eski adı Kodak Theater ) gibi birçok ilgi çekici mekana, çeşitli sinema salonu ve restorana ev sahipliği yapar. Çin Tiyatrosu’nun önündeki kaldırımda, bazı ünlülerin el ve ayak izlerini bulabilirsiniz, ancak bu bulvarda en çok ilgi çeken yer kuşkusuz ki Şöhretler Yolu’dur.
Walk of Fame (Şöhretler Yolu): Hollywood Bulvarı ve Vine Caddesi arasında yer alan bu sokakta, 2400’den fazla şöhretli kişinin isimleri bulunmaktadır. Kaldırım üstüne yerleştirilmiş yıldızların içinde yazan ünlülerin isimleri, bu şekilde ölümsüzleştirilmektedir. 1958’de açılan Şöhretler Yolu’nun ilk yıldızı 1960 yılında aktrist Joanna Woodward’a verilmiştir. Kaldırımın uzunluğu: 2.1 km.dir. Yıldızlar 1.8 metre aralıklarla, her biri mercan pembesi renginde, mozaik ve beş köşelidir. Ortasında pirinç bir kakma bulunur. Yıldızın üst kısmında, ünlünün ismi, pirinç harflerle yazılır. Yıldızın alt kısmında ise, yuvarlak kakmalı pirinç amblem, ünlünün kategorisini yazar. Kategoriler, eğlence sektörü için, 5 bölümdür.

  1. Bölüm: Klasik film
  2. Bölüm: Televizyon yayını
  3. Bölüm: Ses kaydı ve Müzik
  4. Bölüm: Radyo yayını
  5. liBölüm: Tiyatro, Canlı performans

Hollywood Sign (Hollywood Tabelası): 1923 yılında bir reklam olarak oluşturulmuştur. İlk kurulduğunda, söylediğim gibi bir reklam amacı taşıyordu ve yazı “HOLLYWOODLAND” olarak geçiyordu, ama 1945 yılında, son 4 harf çıkarılmıştır. Yazının uzunluğu: 110 metrelik bir alanı kapsamaktadır. Genişlik yani harflerin boyutları ise, 14 metre ile 39 metre arasında değişmektedir. Yeni yazı, yani günümüzdeki yazı: Hollywood’un 75’nci yıldönümü anısına, 14 Kasım 1978 tarihinde açılmıştır. Santa Monica Dağlarından, Lee dağı üzerinde bulunmaktadır.


Dolby Theater

Dolby Tiyatrosu (eski adı : Kodak Tiyatrosu), Kasım 2001 tarihinde hizmete açılmıştır. Günümüzde“Akademi Ödülleri” (Oscar) burada dağıtılmaktadır. 3.400 seyirci kapasitelidir. Oscar ödül töreni dışında, burada: sayısız canlı konserler, ödül törenleri, senfoni performansları ve diğer kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Rehberli bir tur ile, burayı gezmek mümkündür. Çünkü, burayı dünya genelinde 1 milyardan fazla insan tanımaktadır. Televizyonlardan naklen yayınlanan bu törenlerde, ünlü yıldızlar, kırmızı halılar üzerinde karşılanıyorlar.


Hollywood Madame Tussauds Museum

Hollywood Madame Tussaud müzesi Hollywood bulvarı üzerinde yer alan meşhur Çin tiyatrosnun hemen yanında yer alıyor. Pek çok yerde şubesi olan bu farklı müzenin ana şubesi Londra’da yer alıyor. Ancak Hollywood madame tussaud müzesi oldukça keyifli ve gezmesi son derece eğlenceli bir müze. Madame tussaud müzelerinde dünyanın her yerinde aynı mantık işliyor. İçeride bal mumundan heykelleri yapılmış ünlüleri görüyorsunuz ve genelde bu heykeller bu ünlülerin birebir boyutlarında yapılıyor. Madame tussaud müzesinde fotoğraf çektirmek ve heykellere dokunmak ise serbest.


Universal Studios Hollywood

Universal stüdyoları Los angeles’da gezilecek yerler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Hollywood’da yer alan stüdyo en büyük film stüdyosudur. Stüdyoyu gezmeye gittiğinizde burada gezecek pek çok şey bulacaksınız. Bunların başında dünyaca ünlü filmlerin çekildiği birbirinden büyük dev stüdyolar, bu filmlerde kullanılan eşyaların saklandığı depolar, sanatçıların ve yönetmenlerin konakladığı evler, City walk bölgesi, city walk bölgesi buraya gelen ziyaretçilerin alışveriş yapabilmesi, yemek yemesi ve keyifli vakit geçirmesi için yapılmış bir alandır.


Stüdyoları gezdikten sonra sizi devasal bir boyutta olan park karşılayacaktır. Bu park oldukça keyifli bir eğlence parkıdır. İşte bu parkta dilerseniz keyifli vakit geçirebilirsiniz. . Daha sonra parktan ilerlediğinizde karşınıza yukarıda bahsettiğim City walk bölgesi çıkacaktır. Genelde stüdyoları görmeye gelen herkes burada yapılan bu tura katılır. Vagonlarla yapılan bu tur ortalama 45 dakika sürer ve her beş dakikada bir yeni tur başlar. Rehber tüm film stüdyolarını size sesli bir şekilde anlatır.Film stüdyolarını gezerken size eşsiz sürprizler de sunulur.


Disneyland

Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles kentinde Anaheim bölgesinde bulunan çocuklar ve büyükler için hazırlanmış bir eğlence merkezidir. ABD'li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör olan Walt Disney tarafından 1954 yılında kurulmuştur. Disneyland turistlerin uğrak yerlerden biridir. Disneyland Park sabah saat 10 ile akşam saat 8 arası açıktır. Disneyland Park'ta park içerisinde at arabasıyla gezebilir, çeşit çeşit trenlere binebilir, su botlarında su üzerinde eğlenceli dakikalar yaşabilirsiniz.


İsterseniz sinema gidebilir yada içerisindeki hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Disneyland’ta adım başı eğlence vardır. Etrafta sürekli dolaşan ve bir şeyler dağıtan ya da satan disney karakterleri ile fotoğraf çektirmeyi de sakın unutmayın. Genelde dünyanın her yerinde olduğu gibi disneyland giriş biletleri oldukça pahalıdır.Grauman's Chinese Theatre

1922 yılında açılmıştır. Birkaç yıl, Akademi Ödülleri törenine ev sahipliği yapmıştır. Yapı, büyük bir kırmızı Çinli pagoda benzer. Heybetli dış görünüşü yanında, içinde Çin tarzı süslemeler ve 2.200 parlak kırmızı koltuk bulunmaktadır.

Buranın en büyük özelliği: tiyatronun beton avlusunun zeminindeki, yaklaşık 200 Hollywood ünlüsünün ayak, el, pati ve toynak izleridir.

Bu izlerin sahipleri: Hollywood sinemasına katkıda bulunan ünlüleri, özel bir komite seçmektedir.

İzlerin alınması fikri: ilk kez, 1927 yılında, Sid Grauman tarafından gündeme getirilmiştir. Grauman Çin Tiyatrosu ise, günümüzde birçok filmin galasına ev sahipliği yapmaktadır.
Hollywood Heritage Museum

Hemen, Hollywood Bowl’un karşısındadır. Hollywood sinemasının ilk günlerine adanmıştır. Dünya üzerinde, Hollywood hatıralarının bulundurulduğu bir müze olarak önem kazanmaktadır. 4 katlı müzede, 10.000 den fazla şov dünyasında kullanılan kostümler, fotoğraflar, arabalar, kişisel eşyalar, posterler ve bu tür hatıra objeler bulunmaktadır.

Bu objeler arasında bulunanlar: Marilyn Monroe’nin milyon dolarlık elbisesi, Elvis Presley’in kişisel bornozu, Süperman, Transformers, Michael Jackson, Leonardo Di Capio gibi ünlülerin filmlerde kullandıkları kişisel eşyaları, Rock filminde kullanılan boks eldivenleri. Evet, bu ve benzeri, ünlü Hollywood filmlerinde kullanılan binlerce orijinal eşyayı burada görmek mümkündür.

Beverly Hills

Baverly Hills Los Angeles’in kuzeybatısında yer alan, daha çok ünlülerin, ya da zengin insanların yaşadığı yer olarak bilinir. Bu bölgede bir çok ünlülerin devasa büyüklükte malikânesini görebilirsiniz. Bu malikâneler için tur düzenlenmektedir. Sokaklarda bu malikânelerin logolarını adreslerini gösteren haritalar satıcılar tarafından turistlere satılmaktadır.Kuzey Beverly Hills, lüks yaşamın ana merkezidir, burada Harrison Ford’un, Jack Nicholson’un malikânelerini bulabilirsiniz. Ayrıca Beverly Hills’e gelmişken alış-veriş yapmak isterseniz, yada dünyaca ünlü, pahalı markaların satışa sunulduğu alış-veriş merkezlerini görmek isterseniz Rodeo civarına gidebilirsiniz.Muhteşem düzenine hayran kalacağınız bu şehre geldiğinizde neden herşey bu kadar pahalı, ve neden sadece zenginlere ait bir kent olduğunu anlayacaksınız. Burada gezebilirsiniz ve alışveriş yapabilirsiniz.


Griffith Park

Amerika'nın en büyük parklarından biri olan Griffith Parkın içinde piknik alanları, at binme parkurları, yürüyüş , gözlem evi, çocuk oyun alanları, golf alanları, LA Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. Şehrin içinde günübirlik şehirden kaçmak için Griffith Park'ı deneyin. Gözlem Evi Los Angeles'i tepeden kuşbakışı görebileceğiniz en ideal noktadır.Santa Monica

Plaj ve okyanus ile doğrudan temas sunuyor. Burada: palmiye ağaçları ve okyanus manzaralı restoranlar ve oteller var. Ayrıca: bir de eğlence parkı bulunuyor.

Pier denilen yer: büyük bir iskeledir ve yıl boyunca açıktır. İskelenin bulunduğu yer: Pacifik Park olarak bilinir ve burada, iskele dışında bir eğlence parkı ve dönme dolap bulunur. İskele üzerinde bulunan “La Monica Balo” salonu, yapıldığında Amerika’nın en büyük balo salonu ve yılbaşı kutlamalarının merkezi olarak kullanılmıştır. İskelenin sonu ise, popüler bir balık avlama yeridir. Burada, daima iskelenin bir diğer önemli özelliği: birçok film ve televizyon dizisinin bu iskele de çekilmiş olmasıdır. Santa Monica özel havaalanı ve seçkin restoranların bulunduğu bir yerdir. Buranın en büyük özelliği, Santa Monica’nın da önem kazanmasına neden olan “Barker Hangarı” ve burada yapılan “Yıllık Barney” etkinlikleridir.

Barker Hangarı

Santa Monica havaalanında, gayet büyük bir kapalı şov alanı gibidir. Güney California’nın en seçkin olaylarının bazıları, burada yapılmaktadır. 243 metrelik beton zeminde, her türlü provalar ve etkinlikler yapılabilmektedir. Bu etkinliklerin başında: konserler, açık arttırma satışlar, ödül törenleri, ticari fuarlar ve gala yemekleri gelmektedir. Seyirci yani koltuk kapasitesi 3000 kişidir. Yükseklik 43 metredir.


Pacific Park

Burada özellikle dönme dolap ve roller coaster ilgi çekmektedir. Ayrıca, daha birçok oyun ve ailelere yönelik eğlence araçları da bulunuyor. Park alanında bulunan “West Coaster” park çevresinde dolaşır ve maksimum 17 metre yüksekliğe kadar çıkar ve saatte 35 km. hıza ulaşır. Evet, buranın en özel tarafı, dünyanın ilk ve tek güneş enerjisi ile çalışan dönme dolabıdır. “Pasicif Wheel” olarak isimlendirilen bu dönme dolap: 1996 yılında kurulmuştur ve 26 metre yüksekliğe kadar çıkan, 20 gondol taşımaktadır. Eğlence aletleri arasında, 180 derece salınarak hareket eden “Sea Dragon” isimli bir korsan gemisi var.Third Street Promenade (Üçüncü Cadde)

Santa Monica semtinin en kalabalık ve ilgi çeken bölgesidir. Burası mağazalar, restoranlar ve barların yer aldığı yaklaşık 1,5-2km uzunluğunda, bir ucunda Santa Monica Place adlı alışveriş merkezi bulunan, günün her saati cıvıl cıvıl olan bir caddedir. Sokak sanatçıları her ünlü caddede olduğu gibi burada da değişik şovlarla karşınıza çıkabilmektedir. Caddenin ortasındaki coffee shop’larda güzel bir kahve yudumlarken etraftaki kalabalığı gözlemleyebilirsiniz.

Venice Beach

Şehrin güneyindedir. Buraya yürüyerek veya bisiklet kiralayarak ulaşabilirsiniz. Burada, birbirine bağlı birçok kanal bulunması nedeniyle, yöreye, bu isim verilmiştir. Evler, bu kanallar çevresinde kurulmuştur. Burada yaşayanlar kanallarda kanolarla gezerler. Yürüyüşü tercih ederseniz, kumsaldaki plaj voleybolu oynayanları ve okyanus kıyısında sörf yapanları görebilirsiniz.

Venice kumsalı, çeşit çeşit gösteri yapan ve konser veren gruplarla doludur. hediyelik eşya satanlar, kumdan heykel yapanlar, fal bakanlar yani bir anlamda, birçok çeşit renkli insan ile karşılaşmanız mümkündür. Burada, hiç sıkılmadan yürüyebilir ve uzUn zamanlar geçirebilirsiniz.

Malibu

Los Angeles'da bulunan en duru ve temiz denize sahiptir. Burada genellikle yıl boyunca birçok sörfçü ile karşılaşabilirsiniz. Malibu'da sörf yapmak bir yaşam kuralı gibidir. Birçok ünlünün evinin burada bulunması Malibu'yu Los Angeles'da ayrı bir yere koymuştur.

Marina Del Rey

Los Angeles'in en büyük marinasıdır. Bu marina şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp güzel saatler geçirebileceğiniz bir yerdir. Burada bulunan balık restoranlarında enfes balıklar yiyebilir, okyanus havasını derin derin içinize çekebilirsiniz.

Los Angeles Müzeler

LACMA (Los Angeles County Museum of Art)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük sanat müzesidir. Yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçi çekmektedir. Bu eski çağlardan günümüze sanat tarihini kapsayan 150.000 'den fazla eser tutar. Sanat sergileri yanı sıra, müze film ve konser serisi bulunmaktadır.


Getty Center

Müzede 20. yüzyıl öncesi Avrupa kökenli resimler, çizimler, ışıklandırılmış illüstrasyonlar, heykeller ve süs sanat eserleri ile 19. ve 20. yüzyıl Amerikan ve Avrupa fotoğrafçılık örnekleri sergileniyor. Eserler dışında mimarisi, bahçeleri ve Los Angeles'a bakan panoramik manzarasıyla da tanınıyor.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ